Avusturya
Vizesi

 • FİDA VİZE, ANKARA, ÜLKE VİZELERİ
 • Avusturya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Avusturya’ya gitmeden önce yerine getirmeleri zorunlu olan bazı işlemler vardır. Bu işlemler Avusturya vize başvurusu ile başlamakta ve bir takım belgeler, evrakların teslimi ile Avusturya’ya gitmek için vize çıkartmaları gerekir.

  Genel Bilgiler

  • BAŞKENTİ : Viyana
  • PARA BİRİMİ : Euro
  • DİLİ : Almanca, Macarca, Slovence
  • NÜFUSU : 8,773 milyon (2017)

  VİZE BAŞVURUSU YAP

  Daha detaylı bilgiler almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

  +90 850 557 71 70
  WhatsApp Hattı:FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı +90 532 579 14 59
  vize@fidaturizm.com

  Avusturya vizesini Avusturya konsolosluğu vermektedir. Bu durumda Avusturya’ya gitmek isteyen kişilerin Avusturya vizesi almak için Avusturya konsolosluğuna dolaylı olarak müracaat etmeleri gerekir. Çünkü Avusturya konsolosluğu doğrudan şahsi olarak Avusturya vize başvurularını kabul etmemektedir. Kişilerin Avusturya konsolosluğu tarafından yetki verilen turizm acentaları vasıtası ile ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile Avusturya vize başvurularını yapmaları gerekmektedir. Ayrıca Avusturya yine Schengen üye ülkeler içerisinde yer almaktadır. 90 günden kısa sürecek olan konaklamalar için Avusturya vizesi çıkartmak isteyen kişilerin aynı zamanda Schengen vizesi de olmuş olacaktır. Schengen vizesisayesinde Türkiye cumhuriyeti vatandaşları diğer Schengen üyesi olan ülkeleri de seyahat etme hakları olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki bu seyahatler 90 günü aşmayacak şekilde olmalıdır. Ayrıca hali hazırda Schengen vizesi olan kişilerin Avusturya vize işlemlerinden muaf tutuldukları Avusturya konsolosluğu tarafından belirtilmiştir. Ancak yeni Schengen vizesiçıkaracak olan kişiler yapacakları ilk ziyaret vizeyi çıkarttıkları ülke olmak zorunludur. Örneğin Avusturya Schengen vizesi alan kişilerin ilk seyahatleri Avusturya olmak zorundadır. Başka bir ülkeye gitmeden Avusturya’ya giriş yapmaları gerekmektedir.

  Avusturya’ya 90 günden fazla bir sürede seyahat etmek isteyen kişilerin bu durumda uzun süreli Avusturya vizesine başvurması gerekir. Bu durumda uzun süreli vize başvuruları da Avusturya ulusal vizesi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca uzun süreli başvuru için Avusturya konsolosluğu doğrudan bu vize başvurularını kabul etmektedir. Ayrıca diğer Schengen üyesi ülkelerde olduğu gibi Avusturya vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin biometrik işlemlere de tabii tutulacakları bilinmelidir. Bu işlemler tamamen yasal gizlilik çerçevesinde gerçekleştirilecektir. Aynı zamanda Avusturya vizesi için gerekli olan evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması ve Avusturya konsolosluğuna teslim edilmesi gerekmektedir. Burada kişinin yapacağı seyahatin amacına göre Avusturya vize türleri bulunmaktadır. Kişi eğer kısa süreli konaklama için Avusturya’ya gitmek istiyorsa farklı belgeler, uzun süreli Avusturya’da konaklamak istiyorsa farklı belgeler Avusturya konsolosluğu tarafından istenmektedir.

  Avusturya Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler


  Avusturya vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin pasaportları son on yıl içerisinde yenilenmiş ya da alınmış olması gereklidir. Ayrıca pasaportların en az altı ay daha geçerliliği olması da zorunludur. Pasaportta yer alan sayfaların en az ikisi vize için boş olması da önemlidir. Ayrıca pasaportların deforme olmamış olması da Avusturya vize başvurularında önemlidir. Kişilerin pasaportlarının okunaklı ve düzgün olması dikkat edilecek olan hususlardan biridir. Ayrıca Avusturya vize başvuruları için hazırlanacak olan evrakların en fazla üç ay içerisinde hazırlanmış olması gerekmektedir. Bunlar için vize danışmanlık merkezinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca kişilerin Avusturya vize başvurularında öncelikle Avusturya vize başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmaları önemlidir. Avusturya vize başvuru formun da yer alacak olan bilgiler ile Avusturya vize başvurusu için teslim edilecek evraklar içerisinde yer alacak olan bilgilerin tutarlı olması da oldukça önem arz etmektedir. Çünkü tutarsız olan bilgilere sahip kişilerin Avusturya vize başvurusu onaylanmaz ve reddedilir. Bu tarz sorunlarla karşılaşılmaması için Avusturya vize başvuru formunu gerçeğe yakın bir şekilde dikkatlice doldurmak oldukça önemlidir. Buna göre yapılan Avusturya vize başvuruları da 5 ile 10 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Ancak bazen bu süreler uzayabilmektedir. Vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin bunu da göz önünde bulundurması gerekmektedir.