Belçika
Vizesi

 • FİDA VİZE, ANKARA, ÜLKE VİZELERİ
 • Belçika Schengen üyesi olan bir Avrupa ülkesidir. Bu ülkeye seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Belçika vize başvurusunda bulunması zorunlu bir işlemdir.

  Genel Bilgiler

  • BAŞKENTİ : Brüksel
  • PARA BİRİMİ : Euro
  • DİLİ : Fransızca, Felemenkçe, Almanca
  • NÜFUSU : 11,35 milyon (2017)

  VİZE BAŞVURUSU YAP

  Daha detaylı bilgiler almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

  +90 850 557 71 70
  WhatsApp Hattı:FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı +90 532 579 14 59
  vize@fidaturizm.com

  Ancak diplomatik pasaporta sahip Türkiye cumhuriyeti vatandaşları Belçika vize işlemlerinden muaf tutulurlar. Ancak bu durum 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde gerçekleştirecekleri seyahatlerini kapsamaktadır. Aksi durumda bu pasaporta sahip olan kişilerde Belçika vizeişlemlerine tabii tutulurlar.

  Aynı zamanda Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarından hali hazırda geçerli olan Schengen vizesi bulunanlar Belçika vize işlemlerinden de muaftırlar. Ancak bu durum Belçika’ya gerçekleştirilecek olan seyahatin 90 günü aşmayacak şekilde olması şarttır. Aksi takdirde Schengen vizesi geçerli olmayacaktır. Türkiye cumhuriyeti vatandaşları 90 günü aşan seyahat planlarında Belçika Schengen vizesi yerine uzun süreli Belçika vizebaşvurusunda bulunmaları zorunludur. Ayrıca Belçika’ya seyahat edecek olan kişilerin pasaport süreleri dahil teslim edecekleri birçok belgesini hali hazırda geçerliliği olmasına dikkat etmelidir. Özellikle kişilerin pasaportlarının en az altı ay daha geçerli olması şarttır. Pasaport içerisinde en az iki boş sayfanın da bulunması zorunludur.

  Kısa süreli Belçika vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin Belçika konsolosluğu ya da Belçika büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş turizm acentaları vasıtası ile ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile Belçika vize başvurularında bulunabilirler. Kısa süreli Belçika vizesi ise aynı zamanda Schengen vizesi yerine de geçmektedir. Bu vizeye sahip olacak kişilerin diğer Schengen üyesi olan ülkeleri de ziyaret etme hakları olacaktır. Ancak Schengen vizesi Belçika tarafından verildiyse kişilerin ilk önce Belçika’ya giriş yapmaları gerekmektedir.

  Bunun dışında 90 günden fazla seyahat planları olan kişilerin başvuracakları vize türü uzun süreli Belçika vize statüsü olacaktır. Bu tür başvurular vize başvuru merkezlerine ya da turizm acentalarına değil doğrudan Belçika konsolosluğuna ya da Belçika büyükelçiliğine olacaktır. Ancak kısa süreli ya da uzun süreli Belçika vize başvurularında karar aşaması her zamanda Belçika konsolosluğunda ya da Belçika büyükelçiliğinde olacaktır. Konsolosluk ya da büyükelçilik değerlendirmeyi yapıp sonucu kişiye açıklayacaktır.

  Belçika Vize Başvurusunda Gereken Evraklar


  Belçika vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle Belçika vize başvuru formunu doldurmaları gerekir. Ancak Belçika vize başvuru formunu kişiler eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaları gerekmektedir. Belçika vize başvuru formunda yer alacak bilgiler ile Belçika vizebaşvurusunda teslim edilecek olan belgeler içerisinde yer alacak olan bilgilerin tutarlı olması oldukça önemlidir. Kişiler Belçika vize başvuru formunu bu nedenle gerçeğe yakın bir şekilde doldurmaları önemlidir.

  Ayrıca Belçika vize başvuru formu İngilizce, Almanca, Fransızca ya da Flemenkçe dillerinden biri ile doldurulması gerekir. Ayrıca Belçika Schengen üye ülkeler arasında yer aldığı için Belçika vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilere biometrik işlemler uygulamaktadır. Tabi bu işlemler tamamen yasal gizlilik çerçevesinde gerçekleşmektedir.

  Belçika vize başvuru sonuçları da 7 iş günü ile 15 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Bu süre bazı durumlardan dolayı aksayabilir. Belçika vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin bu durumu da göz önünde bulundurmalı ve ona göre seyahat planı yapmaları gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra Belçika vize başvurusu için teslim edilecek olan evraklar seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. Kişi kendi seyahat planına göre Belçika vize türlerinden birini seçmeli ve o vize türüne göre istenilen evrakları eksiksiz bir şekildetemin etmelidir.

  Ayrıca Belçika vize başvurusunda bulunan kişileri bazı özel durumlarda Belçika konsolosluğu ya da Belçika büyükelçiliği kişiyi özel olarak görüşmeye çağırabilir ve mülakat yapabilirler. Tüm bunların yanı sıra daha detaylı bilgi almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.