Bulgaristan
Vizesi

 • FİDA VİZE, ANKARA, ÜLKE VİZELERİ
 • Bulgaristan 2007 yılında Avrupa birliğine katılmış bir Avrupa ülkesidir. Bulgaristan ile Türkiye arasında seyahat etmek isteyen kişilerin yine bir takım işlemleri yerine getirmesi gerekmektedir.

  Genel Bilgiler

  • BAŞKENTİ : Sofya
  • PARA BİRİMİ : Bulgar Levası
  • DİLİ : Bulgarca
  • NÜFUSU : 7,102 milyon (2017)

  VİZE BAŞVURUSU YAP

  Daha detaylı bilgiler almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

  +90 850 557 71 70
  WhatsApp Hattı:FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı +90 532 579 14 59
  vize@fidaturizm.com

  Bu işlemler Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan vize başvurusunda bulunmakla başlamaları gerekmektedir. Bulgaristan vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin Bulgaristan konsolosluğuna başvurmaları gerekir. Ancak kısa süreli Bulgaristan vize başvurusunda bulanacak olan kişiler Bulgaristan konsolosluğu tarafından yetki verilmiş olan vize başvuru merkezleri vasıtası ile ya da bir takım turizm acentaları aracılığı ile Bulgaristan vize başvurularında bulunmaları gerekir. Ancak bu kurumlara yapılan Bulgaristan vize başvuruları sadece konsolosluğun talep ettiği belgeleri derleyip kişiden talep etmekle ve konsolosluğa iletmekle sorumludurlar. Bulgaristan vize başvurularının değerlendirilmesinde ya da karar aşamalarında yine son yetki Bulgaristan konsolosluğu ya da Bulgaristan büyükelçiliği yetki alanı içerisindedir. Bulgaristan Schengen üye devletler içerisinde yer almamaktadır. Bu durumda geçerli Schengen vize sahibi olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan’a Schengen vizesi ile girmeleri mümkün değildir. Bulgaristan’a giriş sadece Bulgaristan konsolosluğunun talep ettiği şekilde Bulgaristan vizesi ile giriş yapılabilir.

  Bulgaristan Vize Başvuru Bölgeleri


  Bulgaristan konsoloslukları sadece kendi grev alanları içerisinde yer alan iller içinde her türlü konsolosluk işlemlerini halletmektedir. Bu iller dışındaki yerlerin başvurularını kabul etmemektedirler. Bulgaristan konsolosluklarının görev yetki alanları aşağıda verilmiştir;
  • Bulgaristan İstanbul konsolosluğu sadece İstanbul ve çevre illeri kapsamı içerisinde yer alan ve bu illerde ikamet eden kişilerin her türlü Bulgaristan vize başvurularını kabul etmektedir.
  • Bulgaristan Bursa konsolosluğu ise ege bölgesinde ikamet eden kişilerin konsolosluk işlemlerini halletmektedirler. Bulgaristan vize başvurularını bu illerde yer alan kişiler Bursa konsolosluklarına başvurmaları gerekir.
  • Ankara Bulgaristan büyükelçiliği ise Ankara ve çevre illerden gelen işlemleri kabul etmektedir. Ankara ve çevresinde yaşayan, ikamet etmekte olan kişilerin Bulgaristan Ankara büyükelçiliğine başvurmaları gerekir.
  Yukarıdakiler dışında kişilerin Bulgaristan vize başvurularında bulunmak için vize başvuru merkezleri ile irtibata geçmeleri ve bu merkezlere Bulgaristan vize başvurularında bulunmaları gerekecektir.

  Bulgaristan Vize Türleri

  Bulgaristan vize türleri kişinin yapacağı seyahat amacına göre değişmektedir. Bu nedenle kişi kendi seyahat amacına uygun bir Bulgaristan vizesi belirlemesi önemlidir. Aksi takdirde Bulgaristan vize başvurusu onaylanmaz reddedilir. Bulgaristan vize türleri ise aşağıdaki gibidir;
  • Bulgaristan vatandaşlık işlemleri
  • Bulgaristan turistik vizesi
  • Bulgaristan transit vizesi
  • Bulgaristan ticari vizesi
  • Bulgaristan özel ziyaret vizesi
  Yukarıda yer alan vize türleri kişinin seyahat amacı örtüşmelidir ve kişi kendi vize türüne göre evraklarını konsolosluğa teslim etmesi gerekir. Bulgaristan vize başvurularında diplomatik pasaporta sahip olan kişilerin her türlü vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır.