Çek Cumhuriyeti
Vizesi

 • FİDA VİZE, ANKARA, ÜLKE VİZELERİ
 • Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği içerisinde yer alan ve Schengen grup devletler içerisinde yer alan bir ülkedir. Çek Cumhuriyetine seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti vize başvurularında bulunmaları zorunludur.

  Genel Bilgiler

  • BAŞKENTİ : Prag
  • PARA BİRİMİ : Çek Korunası
  • DİLİ : Çekçe
  • NÜFUSU :10,58 milyon (2017)

  VİZE BAŞVURUSU YAP

  Daha detaylı bilgiler almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

  +90 850 557 71 70
  WhatsApp Hattı:FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı +90 532 579 14 59
  vize@fidaturizm.com

  Ancak diplomatik pasaporta sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının ve gri, yeşil pasaporta sahip Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti vize başvurularında bulunmalarına gerek yoktur, Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinden muaf tutulmuşlardır. Ancak bu durum 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde gerçekleştirilen seyahatler için geçerli bir durumdur. Aksi takdirde 90 günü aşan seyahat planlarda Çek Cumhuriyeti vize başvuruları zorunludur. Aynı zamanda hali hazırda geçerliliği devam eden Schengen vize sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da Çek Cumhuriyeti vize başvurularında bulunmalarına gerek yoktur. Ancak bu durum yine 90 günü aşan seyahat planları olan kişiler için geçerli değildir. Aksi takdirde kişiler Çek Cumhuriyeti vize başvurularında bulunmaları gerekmektedir.

  Çek Cumhuriyeti vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin 90 günü aşmayacak seyahat planları için kısa süreli Çek Cumhuriyeti vize başvurularında bulunmaları gerekir. Kısa süreli Çek Cumhuriyeti vize başvuruları Çek Cumhuriyeti konsolosluğuna ya da Çek Cumhuriyeti büyükelçiliğine doğrudan yapılmamaktadır. Çek Cumhuriyeti konsolosluğu ya da Çek Cumhuriyeti büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş turizm acentaları vasıtası ile ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile Çek Cumhuriyeti vize başvurularını kişiler gerçekleştirmek zorundadır. Kısa süreli Çek Cumhuriyeti vizesi aynı zamanda Schengen vizesi olarak da geçmektedir. Kişiler bu vizeye sahip olunca diğer Schengen üyesi olan ülkeleri de seyahat edebileceklerdir. Ancak Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi alan kişiler ilk seyahat edecekleri ülke Çek Cumhuriyeti olmak zorundadır. Diğer yandan Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edecek olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının 90 günü aşacak seyahat planlarında uzun süreli Çek Cumhuriyeti vizesine başvurmaları gerekmektedir. Uzun süreli Çek Cumhuriyeti vizesi Schengen vizesi olarak geçmemektedir. Uzun süreli Çek Cumhuriyeti vizesi ile kişiler diğer Schengen üyesi olan ülkeleri ziyaret edemezler. Uzun süreli Çek Cumhuriyeti vizesi Çek Cumhuriyeti ulusal vizesi olarak geçmektedir. Bu vize ile kişiler Çek Cumhuriyetine çalışmak için, aile kurmak için, eğitim için gibi amaçlarla başvurmaktadır.

  Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusunda Gerekli Olan Evraklar


  Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Çek Cumhuriyeti vize türlerinden birine başvuru yapmaları gerekmektedir. Kişiler seçecekleri Çek Cumhuriyeti vize türlerinden kendi seyahat amaçlarına göre tercihte bulunmaları gerekir. Ardından Çek Cumhuriyeti vize türüne göre istenilen belgeleri kişi eksiksiz bir şekilde teslim etmesi gerekir. Her ne kadar Çek Cumhuriyeti vizeleri türlerine göre ve kişilerin seyahat amaçlarına göre değişiklik gösterse de genel olarak kişilerin her Çek Cumhuriyeti vize türü için teslim etmesi gereken belli başlı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler;
  • Çek Cumhuriyeti vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin pasaportları son on yıl içerisinde alınmış ya da yenilenmiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda pasaportun en az altı ay daha geçerli olması zorunludur. Pasaport içerisinde en az iki boş sayfanın da Çek Cumhuriyeti vizesi için boş bulunması gerekir. Pasaportun deforme olmamış olmasına da dikkat edilmesi gerekir. Deforme olmuş pasaportlar kabul edilmediği gibi kişilerin muhakkak pasaportlarını yenilemesi gerekir.
  • Diğer Schengen üye ülkeler de olduğu gibi Çek Cumhuriyeti vize başvurularında da kişiler biometrik işlemlerden geçmektedir. Ancak bu işlemler tamamen yasal gizlilik çerçevesinde gerçekleşmektedir.
  • Çek Cumhuriyeti vize başvurularında bulunmak isteyen kişiler seyahat masraflarını karşılayabileceklerini gösterir belgeleri de evraklar arasına dahil etmelidir. Aynı zamanda kişinin kendi banka hesabının son üç içindeki hareketlerini gösterir bir belge de sunması gerekir.