Estonya
Vizesi

 • FİDA VİZE, ANKARA, ÜLKE VİZELERİ
 • Estonya, Schengen üye ülkeler arasında yer almakta ve bir Avrupa ülkesidir. Estonya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Estonya’ya gitmeden önce Estonya vize başvurularında bulunmaları gerekmektedir.

  Genel Bilgiler

  • BAŞKENTİ : Tallinn
  • PARA BİRİMİ : Euro
  • DİLİ : Estonca
  • NÜFUSU :1,316 milyon (2017)

  VİZE BAŞVURUSU YAP

  Daha detaylı bilgiler almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

  +90 850 557 71 70
  WhatsApp Hattı:FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı +90 532 579 14 59
  vize@fidaturizm.com

  Ancak diplomatik pasaporta sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının ve gri, yeşil pasaporta sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Estonya vize başvurularında bulunmalarına gerek yoktur, muaf tutulmuşlardır. Ancak bu durum 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatler için geçerli bir durumdur. Aksi takdirde bu pasaporta sahip olan kişilerinde Estonya vize başvurularında bulunmaları gerekmektedir. Aynı zamanda hali hazırda geçerli olan Schengen vizesine sahip Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının da Estonya vize başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur, muaftırlar. Ancak yine 90 günü aşacak şekilde seyahat planları varsa bu kişilerin uzun süreli Estonya vize başvurularında bulunmaları gerekmektedir.

  Estonya vize başvuruları genel çerçeve de iki ayrılmaktadır. Birincisi kısa süreli Estonya vizesidir. Bu vize aynı zamanda Schengen vizesi olarak da geçmektedir. Tabi bu vize kendi içinde farklı türleri vardır ancak hepsinin ortak özelliği 90 günü aşmayacak konaklamalar için başvurulması gereken vize statüsüdür. Kısa süreli Estonya vize başvurularında bulunmak isteyen kişiler Estonya vize başvurularını doğrudan Estonya konsolosluğuna ya da Estonya büyükelçiliğine yapmaları mümkün değildir. Kısa süreli Estonya vize başvuruları Estonya konsolosluğu ya da Estonya büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş turizm acentaları vasıtası ile ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile kısa süreli Estonya vize başvurusunu kişiler yapabilmektedir. Ancak uzun süreli Estonya vize başvurularını Estonya konsolosluğu ya da Estonya büyükelçiliği doğrudan şahsi olarak kabul etmektedir.

  Aynı zamanda seyahatleri 90 günü geçecek olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının uzun süreli Estonya vize başvurularında bulunmaları gerekmektedir. Uzun süreli Estonya vize Schengen vizesi olarak geçmemektedir. Estonya ulusal vizesi olarak geçmektedir. Uzun süreli Estonya vize statüsü de kendi içerisinde vize türleri barındırmaktadır. Ancak kişi hangi vize türünden başvuru yapabileceğini belirlemek için önce Estonya’da geçireceği gün sayısını belirlemeli ardından da Estonya’ya gerçekleştirecek olan seyahat amacını belirlemelidir. Kişi seyahat amacına göre bir Estonya vize türü belirleyip o vize türünden istenilen belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim etmesi gerekmektedir.

  Estonya Vize Başvurusunda Gereken Evraklar


  Estonya vize başvurularında istenilen evraklar kişinin tercih edeceği vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Ancak her vize türü için gerekli olan belli başlı kriterler vardır. Bunlar;
  • Estonya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin pasaportları son on yıl içerisinde alınmış ya da yenilenmiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda kişinin pasaportu en az altı ay daha geçerliliği devam etmesi gerekir. Kişinin pasaportu deforme olmamış olması da önemlidir. Ülkeye giriş de pasaport kontrol eden görevlilerin pasaporttan kaynaklı bir sıkıntı yüzünden kişiyi ülkeye almama yetkisi vardır. Pasaport içerisinde en az iki boş sayfanın da olması gerekir.
  • Diğer Schengen üyesi ülkeler de olduğu gibi Estonya vize başvurularında da biometrik işlemler kişilere uygulamaktadır. Kişinin dijital ortama aktarılan parmaklarını izleri alınır ve vize başvurusu evraklarına dahil edilir. Tüm bu işlemler tamamen yasal gizlilik çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.
  • Estonya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin son üç ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğrafı da evraklar içerisinde olması gerekmektedir. Fotoğraf arka fonu beyaz ve kişinin üstünde dikkat çekisi bir şey olmayan sade bir şekilde çekilmiş fotoğrafının olması şarttır.
  • Estonya vize başvurularında konsolosluk kişiden seyahat masraflarını karşılayacak düzeyde hesabında para olduğunu gösteren bir belge de sunmalıdır. Aynı zamanda hesabının son üç aydaki hareketlerini gösteren bir belgeyi de evraklar arasına dahil etmelidir.