Finlandiya
Vizesi

 • FİDA VİZE, ANKARA, ÜLKE VİZELERİ
 • Finlandiya Schengen üyesi ülkeler arasında yer almakta olan bir Avrupa ülkesidir. Finlandiya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Finlandiya’ya seyahat etmeden önce Finlandiya vize başvurusunda bulunmaları zorunludur.

  Genel Bilgiler

  • BAŞKENTİ : Helsinki
  • PARA BİRİMİ : Euro
  • DİLİ : Fince, İsveççe, Inari Samice
  • NÜFUSU :5,503 milyon (2017)

  VİZE BAŞVURUSU YAP

  Daha detaylı bilgiler almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

  +90 850 557 71 70
  WhatsApp Hattı:FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı +90 532 579 14 59
  vize@fidaturizm.com

  Ancak diplomatik pasaporta sahip olan ve gri, yeşil pasaportlara sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Finlandiya vize başvurularında bulunmalarına gerek yoktur, Finlandiya vize işlemlerinden muaf tutulmuşlardır. Ancak bu durum 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde gerçekleşen Finlandiya seyahatlerini kapsar. Aksi takdirde bu pasaporta sahip olan kişilerde Finlandiya vize başvurularında bulunmaları zorunlu hale gelir. Ayrıca hali hazırda geçerli olan Schengen vizesi sahibi Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının da Finlandiya vize işlemlerinden muaf tutulmaları Finlandiya vize şartnamesinde geçmektedir. Ancak bu durum yine 90 günü aşmayacak seyahatler için geçerlidir. 90 günü aşacak seyahat planları olan kişilerin Finlandiya vize başvurularında bulunmaları zorunludur.

  Finlandiya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin Finlandiya’ya seyahatleri 90 günü aşmıyorsa kısa süreli Finlandiya vize statüsünde başvuru yapmaları gerekir. Ancak 90 günü aşan seyahatlerde uzun süreli Finlandiya vize başvurularında bulunmak gerekir. Kısa süreli Finlandiya vizesi aynı zamanda Schengen vizesi olarak geçmektedir ve bu vizeye sahip olan kişilerin diğer Schengen üyesi olan ülkeleri de seyahat etme hakları vardır. Ancak kısa süreli Finlandiya vizesi olarak alınan Schengen vizelerinin ilk kullanılacakları ülke Finlandiya olmak zorundadır. Öte yandan kısa süreli Finlandiya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin Finlandiya konsolosluğuna ya da Finlandiya büyükelçiliğine doğrudan şahsi olarak müracaat etmeleri mümkün değildir. Finlandiya konsolosluğu ve Finlandiya büyükelçiliği kısa süreli Finlandiya vize başvurularını doğrudan kabul etmemektedir. Sadece Finlandiya konsolosluğu ya da Finlandiya büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş turizm acentaları vasıtası ile ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile kişiler Finlandiya vize başvurularında bulunabilirler. Uzun süreli Finlandiya vize başvurularında ise Finlandiya konsolosluğu ya da Finlandiya büyükelçiliği bu vize başvurularını doğrudan şahsi olarak kabul etmektedir. Uzun süreli Finlandiya vizesi aynı zamanda Finlandiya ulusal vizesi olarak da geçmektedir. Uzun süreli Finlandiya vizesi Schengen vizesi değildir. Bu vize türü ile diğer Schengen üyesi olan ülkelerini kişilerin seyahat etme hakları yoktur.

  Finlandiya Vize Başvuru Şartları


  Finlandiya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin öncelikle kendi seyahat amaçlarına göre Finlandiya vize türlerinden birini seçmeleri ve o vize türüne göre başvuru yapmaları gerekir. Kişi tercih yapmış olduğu Finlandiya vize türüne göre istenilen belge ve evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim etmesi gerekir. Aynı zamanda Finlandiya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin vize başvurularında ilk adım Finlandiya vize başvuru formunu doldurmaktır.
  Finlandiya vize başvuru formu eksiksiz ve gerçeğe yakın bir şekilde doldurulmalıdır. Finlandiya vize başvuru formunda yer alacak olan bilgiler ile Finlandiya vize başvurularında teslim edilecek olan evrakların içerisinde yer alacak olan bilgilerin tutarlı olması şarttır. Aksi takdirde kişilerin Finlandiya vize başvuruları onaylanmaz, reddedilir. Finlandiya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin pasaportları da son on yıl içerisinde alınmış ya da yenilenmiş olması şarttır. Aynı zamanda pasaportun en az altı ay daha geçerli olması gerekmektedir. Diğer Schengen üyesi ülkelerde olduğu gibi Finlandiya vize başvurularında da kişilere biometrik işlemlere tabii tutmaktadır. Kişilerin parmak izleri alınıp dijital ortama aktarılmakta ve vize dosyalarına yerleştirilmektedir. Aynı zamanda tüm bu biometrik işlemler yasal gizlilik çerçevesinde yürütülmektedir. Kişilerin son üç ay içinde çekilmiş güncel biometrik fotoğraflarının da Finlandiya vize başvurularında teslim edilecek olan evraklar içerisinde yer alması gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra daha detaylı bilgi edinmek isteyenler vize merkezimizle iletişime geçebilirler.