Hırvatistan
Vizesi

 • FİDA VİZE, ANKARA, ÜLKE VİZELERİ
 • 2013 yılında Avrupa birliğine katılan Hırvatistan’a seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Hırvatistan vize başvurusu yapmaları zorunludur.

  Genel Bilgiler

  • BAŞKENTİ : Zagreb
  • PARA BİRİMİ : Hırvatistan Kunası
  • DİLİ : Hırvatça
  • NÜFUSU : 4,154 milyon (2017)

  VİZE BAŞVURUSU YAP

  Daha detaylı bilgiler almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

  +90 850 557 71 70
  WhatsApp Hattı:FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı +90 532 579 14 59
  vize@fidaturizm.com

  Hırvatistan vizebaşvurusunda bulunmak isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Hırvatistan vizebaşvurularını Hırvatistan büyükelçiliği ya da Hırvatistan konsolosluğu tarafından yetki verilmiş turizm acentaları vasıtası ile ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile Hırvatistan vizebaşvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Türkiye cumhuriyeti vatandaşları Hırvatistan vizebaşvurularını seyahat planlarından en az üç ay öncesinden yapmaları gerekmektedir. Hırvatistan vize başvuruları sonuçları ise genellikle 15 iş günü içerisinde açıklanmaktadır.
  Ancak bu süre bazı aksaklıklar nedeni ile uzayabilmektedir. Kişiler bu durumu da göz önüne alarak Hırvatistan vize başvurularında bulunmaları gerekir. Hırvatistan vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin Hırvatistan vize başvuru ücreti ödemeleri gereklidir. Ancak Hırvatistan vatandaşlarının yakınlarından, 12 yaşından küçük olan çocuklardan, diplomatik pasaportu ile seyahat edecek olan kişilerden, eğitim amacıyla seyahat edecek olan öğrencilerden, bilimsel araştırma yapmak amacıyla seyahat edecek olan kişilerden, konferans, seminer gibi kültür sanat faaliyetleri için seyahat edecek olan kişilerden Hırvatistan konsolosluğu Hırvatistan vize başvuru ücreti almamaktadır.
  Ayrıca Hırvatistan’a Schengen vizesi ile seyahat etme imkanı da bulunmaktadır. Ancak Hırvatistan vizesi Schengen vizesi olarak geçmemektedir. Ancak Hırvatistan vizesi için talep edilmekte olan evraklar ile Schengen vizesi için talep edilen evraklar benzerlik göstermektedir. Hırvatistan vize başvuru sonuçları normal olarak en az 5 gün ile en fazla 60 gün arası sonuçlanmaktadır. Hırvatistan’a seyahat etmek isteyen kişilerin Hırvatistan’da 90 günü aşmayacak şekilde konaklamaları durumunda kısa süreli C tipi Hırvatistan vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. 90 günü aşacak olan konaklamalarda ise kişilerin uzun süreli Hırvatistan vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Ancak Hırvatistan’a seyahat edecek olan kişilerin Hırvatistan’da kalma durumları 5 yılı geçemez. Ayrıca Hırvatistan vize işleminden muaf olanlar şunlardır;
  • Schengen vizesi olan kişiler
  • Kıbrıs vizesi olan kişiler
  • Romanya vizesi olan kişiler
  • Bulgaristan vizesi olan kişiler
  • Hırvatistan’da oturma vizesine sahip olan kişiler
  Yukarıda belirtilen kriterlere sahip olan kişilerden Hırvatistan konsolosluğu Hırvatistan vizeişlemlerinden muaf tutmuştur.

  Hırvatistan Vize Türleri


  Hırvatistan vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin seyahat amaçlarına göre başvuracakları Hırvatistan vize türü farklılık göstermektedir. Hırvatistan vize türleri aşağıdaki gibidir;
  • C tipi kısa süreli vize
  • Sınırlı sayıda ülke geçerliliği olan LTV vizesi
  • Uzun süreli seyahatler için verilen D tipi vize
  • Schengen üye ülkeler tarafından verilmiş oturum vizesi
  Yukarıda belirtilen Hırvatistan vize türleri Hırvatistan vize şartnamesine göre hazırlanmıştır. Hırvatistan vize türleri kişilerin yapacakları seyahate göre değişkenlik göstermektedir.

  Hırvatistan Vize Başvurusu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Hırvatistan vize başvurularında randevu talep etme gibi bir işlem yoktur. Kişiler kendi Hırvatistan vize başvurusu için hazırlanan evrakları doğrudan Hırvatistan konsolosluğuna getirmeleri ya da Hırvatistan konsolosluğu tarafından yetki verilmiş turizm acentaları vasıtası ile ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile evraklarını dolaylı olarak teslim edip Hırvatistan vize başvurusunda bulunabilirler. Ayrıca kişi Hırvatistan vize başvurusu için gerekli olan tüm evrakları, belgeleri hazırlamak ile mükelleftir.
  Aynı zamanda Hırvatistan vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin Hırvatistan vize başvuru formunu da eksiksiz bir şekilde ve İngilizce olarak doldurmaları şarttır. Formda yer alacak olan bilgiler ile Hırvatistan vize başvurusu için verilecek olan evraklar içerisinde yer alacak olan bilgilerin tutarlı olması önelidir. Aksi takdirde kişinin Hırvatistan vize başvurusu onaylanmaz ve reddedilir. Tüm bunlarında yanı sıra kişi başvuracağı vize türüne göre farklı evraklar teslim etmesi gerekmektedir. Bunlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenler vize merkezimizi arayarak öğrenebilirsiniz.