İspanya
Vizesi

 • FİDA VİZE, ANKARA, ÜLKE VİZELERİ
 • İspanya hem Avrupa birliği ülkesi olarak hem de Schengen üye ülkeler içerisinde yer alarak bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler için belli İspanya vize kriterleri getirmiştir.

  Genel Bilgiler

  • BAŞKENTİ : Madrid
  • PARA BİRİMİ : Euro
  • DİLİ : İspanyolca
  • NÜFUSU : 46,57 milyon (2017)

  VİZE BAŞVURUSU YAP

  Daha detaylı bilgiler almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

  +90 850 557 71 70
  WhatsApp Hattı:FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı +90 532 579 14 59
  vize@fidaturizm.com

  Bu kriterler diğer Schengen üyesi olan ülkeler içinde geçerli olsa da kendi içerisinde yine bir takım farklılıklar içermektedir. Özellikle 90 günden kısa süreli İspanya vize başvuruları İspanya konsolosluk kriterlerine göre Schengen vizesi olarak geçmektedir ve bu vize diğer Schengen üyesi olan ülkeleri de kapsamaktadır. Ancak uzun süreli İspanya vize başvuruları Schengen vizesi olarak geçmemektedir. Uzun süreli İspanya vize başvuruları İspanya ulusal vizesi olarak işlem görmektedir. Bu iki ayrımı İspanya’ya seyahat edecek olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının bilmesi önemlidir. 90 günden az bir süre de İspanya’ya seyahat edecek olan kişilerin değerlendirilecekleri İspanya vize türleri İspanya turistik vizesi, İspanya ticari vize ve İspanya aile ziyareti vizesi kapsamıdır. Bu kapsamda kişilerin 90 günden az bir süre ile İspanya Schengen vize sahibi olmaları gerekmektedir.

  Aynı zamanda kişiler kendi isteklerine göre bu vize ile farklı Schengen ülkelerini de gezebileceklerdir. Tabi alınan vize İspanya’ya giriş yapmakla başlamak kaydıyla geçerlidir. Ayrıca daha önceden Schengen vize sahibi olan ve hala geçerliliği devam eden kişilerin İspanya vize başvuru işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Ancak İspanya’ya 90 günden fazla kalmak için gitmek isteyen kişilerin bu muafiyeti geçerli olmayacaktır. Ayrıca İspanya vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin yapacakları ilk adım İspanya konsolosluğundan ya da İspanya büyükelçiliğinden randevu talebidir. Kişiler uzun süreli İspanya vize başvurularını D tipi olarak ya da İspanya Erasmus vizesi olarak İspanya konsolosluğuna ya da İspanya Ankara büyükelçiliğine direk olarak başvuru da bulunabilirler.

  İspanya Vize Türleri


  İspanya’ya gitmek isteyen kişilerin seyahat amaçlarına göre farklı İspanya vize türleri vardır. Aynı zamanda konaklama süresine göre de yapılacak olan İspanya vize başvurusu da değişiklik göstermektedir. Ancak İspanya vize türleri aşağıda belirtildiği gibidir;
  • İspanya çalışma vizesi: İspanya’da çalışma hakkına sahip olmak isteyenlerin başvuracağı vize türüdür.
  • İspanya turistik vizesi: İspanya’ya kısa süreli ziyaret için gitmek isteyenlerin başvuracağı vize türüdür. Aynı zamanda bu vize türü Schengen vizesi olarak da geçmektedir.
  • Öğrenci vizesi: İspanya’ya eğitim amacıyla gitmek isteyen kişilerin başvuracağı vize türüdür.
  • İspanya ticari vizesi: İspanya’ya ticari faaliyetler için gitmek isteyen kişilerin başvuracağı vize türüdür. Aynı zamanda bu vize türü Schengen vizesi olarak da geçerlidir.
  • İspanya kongre ya da konferans vizesi: İspanya’ya kişinin kendi mesleki ya da sanatsal faaliyetlerini gerçekleştirmek için gitmek isteyen kişilerin başvurabileceği vize türüdür.
  • İspanya transit geçiş vizesi: İspanya üzerinden farklı bir ülkeye geçmek isteyen kişilerin başvurabileceği vize türüdür.
  Yukarıda belirtilen İspanya vize türleri kişinin yapacağı seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir.

  İspanya Vize Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar

  İspanya vize başvurusu için gerekli olan evraklar kişinin başvuracağı İspanya vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak istenilen belgeler aşağıdaki gibidir;
  • İspanya vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle teslime edecekleri pasaportlarının son on yıl içerisinde alınmış olmasına dikkat etmelidirler. Aynı zamanda pasaportun en az altı ay daha geçerli olması gerekmektedir. Pasaportun deforme olması durumunda kişinin vize başvurusu onaylanmaz reddedilir.
  • Eğer kişi öncesinde pasaport ve Schengen vizesi kullandıysa bunların birer fotokopilerini de teslim edeceği evraklar arasında bulunmasında fayda vardır.
  • İspanya vize başvuru formunu kişilerin doldurması gerekmektedir. Kişi formu İspanyolca ya da İngilizce olarak doldurmalıdır. Ayrıca formda yer alacak olan bilgilerin teslim edilecek olan bilgiler ile tutarlı olması da önemlidir.
  • Kişi son altı ay içinde çekilmiş olan bir biotmetrik fotoğrafını da evraklar arasında bulundurması gerekir. Aynı zamanda İspanya Schengen üyesi olan ülkeler gibi kişiye biometrik işlemlere tabii tutmaktadır.
  • İspanya konsolosluğuna hitaben kişinin yazacağı İspanya vize talep dilekçesi de evraklar arasında bulunması gerekir.
  Sonuç olarak yukarıda yer alan bilgilerin yanı sıra kişinin yapacağı vize türüne göre konsolosluk farklı ek belgeler de isteyebilir. Kişi buna göre hazırlık yapması gerekir. Aynı zamanda bu konular hakkında daha detaylı bilgi almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.