İsveç
Vizesi

 • FİDA VİZE, ANKARA, ÜLKE VİZELERİ
 • İsveç Schengen üye ülkeler arasında yer almakta ve bir Avrupa ülkesidir. Bu ülkeye seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının öncelikle yapması gereken işlem İsveç vize başvurusudur.

  Genel Bilgiler

  • BAŞKENTİ : Stockholm
  • PARA BİRİMİ : İsveç Kronu
  • DİLİ : İsveççe, Fince, Yidiş, Çingenece
  • NÜFUSU : 9,995 milyon (2017)

  VİZE BAŞVURUSU YAP

  Daha detaylı bilgiler almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

  +90 850 557 71 70
  WhatsApp Hattı:FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı +90 532 579 14 59
  vize@fidaturizm.com

  İsveç vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin pasaportları son on yıl içerisinde yenilenmiş ya da alınmış olması gerekmektedir. Ayrıca İsveç vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin pasaportları en az altı ay daha geçerli olması gerekir ve pasaport sayfalarında en az iki boş sayfanın da bulunması zorunludur.

  Ancak diplomatik pasaporta sahip olan ve gri, yeşil pasaportlara sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşları İsveç vize başvurularından muaf tutulmaktadır. Ancak bu durum 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde seyahat edecek olan kişiler için geçerlidir. Aksi takdirde bu pasaportlara sahip olan kişilerde bordo pasaportla işlem yapan kişiler gibi İsveç vize başvurularında bulunmaları gerekmektedir. Aynı zamanda 90 günden az seyahat planı olan kişilerin kısa süreli İsveç vize başvuru statüsünde giriş yapmaları gerekir. Aynı zamanda kısa süreli İsveç vize başvurusu isveç Schengen vize başvurusu olarak da geçmektedir. Bu vizeye sahip olan kişiler 90 gün içerisinde ilk gidecekleri yer İsveç olmak zorunluluğu ile diğer Schengen üyesi olan ülkeleri de ziyaret edebilme hakları da vardır. Bu durumun tam tersi olarak da daha önceden alınmış hali hazırda geçerliliği devam eden Schengen vizesine sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının İsveç vize işlemlerine alınmalarına gerek yoktur, tamamı ile muaftırlar.

  90 günden fazla seyahat edecek olan kişilerin İsveç Konsolosluğu başvuracakları vize statüsü ise uzun süreli İsveç vizesidir. Uzun süreli İsveç vizesi Schengen vizesi olarak geçmez. Bu vize türü İsveç’in kendi ulusal vizesidir ve bu vizeyi almak isteyen kişilerin amacı İsveç’te çalışmak, oturum izni almak, eğitim görmek gibi amaçlar taşımaktadır. Turistik, ticari, transit geçiş gibi seyahat amacı ile İsveç’e gitmek isteyen kişiler İsveç Schengen vize başvurusunda bulunurlar. Ayrıca kısa süreli İsveç vize başvurularını İsveç konsolosluğu doğrudan kabul etmemektedir. Sadece İsveç konsolosluğu tarafından yetki verilmiş olan turizm acentaları vasıtası ile ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile kişileri İsveç kısa süreli vize başvurusunda bulunabilirler. Ancak uzun süreli İsveç vize başvurularını İsveç konsolosluğu doğrudan şahsi olarak kabul etmektedir. İsveç vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle yapması gereken bir diğer önemli husus ise İsveç vize başvuru formunu doldurmaktır. İsveç vize başvuru formunu kişiler eksiksiz, doğru ve gerçeğe yakın bir şekilde doldurmaları gerekir. Çünkü İsveç vize başvuru formunda yer alacak olan bilgiler ile İsveç vize başvurusunda teslim edilecek olan evraklar içerisinde yer alacak olan bilgilerin tutarlı olması önemlidir. Aksi takdirde kişilerin İsveç vize başvurusu onaylanmaz ve reddedilir.

  İsveç Vize Başvurusunda Gereken Evraklar


  İsveç Schengen üyesi ülkeler içerisinde olduğu için diğer üye ülkeler gibi İsveç’te vize başvurularında biometrik işlemleri kişilere uygulamaktadır.

  Kişilerin dijital ortamda parmak izleri ve fotoğrafları alınır ve ona göre evraklar içerisine dahil edilir. Ancak tüm bu işlemler yasal gizlilik içerisinde yapılmaktadır. Ayrıca İsveç vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin seyahat amaçlarına göre İsveç vize türlerinden kendilerine uygun olanı seçmeleri gerekir.

  İsveç vize türleri farklı dosya ve evraklar talep ettiği için kişi kendisine uygun seçtiği vize türüne göre kendi evrak ve dosyalarını eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlayıp İsveç konsolosluğuna teslim etmesi gerekmektedir. Kişi İsveç vize başvurusundan sonra karar aşamasını beklemelidir.

  Ancak bu bekleyiş kişinin seyahat planlarını aksatmayacak düzeyde olması kişinin kendisinin İsveç vize başvurusunu yaptığı tarihe göre değişir. Kişi kendi seyahat planına göre İsveç vize başvurusunu en fazla 3 ay önceden yapması uygundur.

  Tüm bunların yanı sıra daha detaylı bilgi almak isteyen kişiler vize merkezimizi arayarak gerekli bilgileri edinebilirler.