İsviçre
Vizesi

 • FİDA VİZE, ANKARA, ÜLKE VİZELERİ
 • İsviçre Schengen grubu ülkeler arasında yer alan bir Avrupa ülkesidir. İsviçre’ye seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının İsviçre’ye gitmeden önce İsviçre vize başvurusunda bulunmaları zorunludur.

  Genel Bilgiler

  • BAŞKENTİ : Bern
  • PARA BİRİMİ : İsviçre Frangı
  • DİLİ : Fransızca, Almanca, İtalyanca, Romanşça
  • NÜFUSU :8,42 milyon (2017)

  VİZE BAŞVURUSU YAP

  Daha detaylı bilgiler almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

  +90 850 557 71 70
  WhatsApp Hattı:FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı +90 532 579 14 59
  vize@fidaturizm.com

  Ancak diplomatik pasaporta sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının ya da gri, yeşil pasaporta sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının İsviçre vize başvurularında bulunmalarına gerek yoktur, İsviçre vize işlemlerinden muaf tutulmuşlardır. Ancak bu durum 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatler için geçerli bir durumdur. Aksi takdirde bu pasaportlara sahip olan kişilerin de İsviçre vize başvurularında bulunmaları zorunludur. Aynı zamanda hali hazırda geçerli olan Schengen vizesine sahip Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının da İsviçre vize başvurularında bulunma zorunlulukları yoktur. Ancak 90 günü aşmayacak seyahatler için geçerli bir durumdur. Aksi takdirde 90 günü aşan konaklamalarda Schengen vizesi geçerli olmaz ve kişiler İsviçre uzun süreli vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar. Aynı zamanda Schengen vize kısa süreli İsviçre vizesi olarak geçmektedir. Kısa süreli İsviçre vizesi Schengen vizesi olarak da geçtiği için diğer Schengen üyesi olan ülkeleri de kişiler bu vize ile seyahat edebilirler. Ancak bu vizeyi alan kişilerin ilk gerçekleştirecekleri seyahat İsviçre olmak zorundadır.

  Uzun süreli İsviçre vize başvuruları ise İsviçre ulusal vizesi olarak geçmektedir. Kişilerin 90 günü aşan seyahat planlarında uzun süreli İsviçre vize başvurularında bulunmaları zorunludur. Kısa süreli İsviçre vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin İsviçre konsolosluğuna ya da İsviçre büyükelçiliğine başvuru yapmaları olanaksızdır. Çünkü İsviçre konsolosluğu ya da İsviçre büyükelçiliği kısa süreli İsviçre vize başvurularını doğrudan şahsi olarak kabul etmemektedir. Kısa süreli İsviçre vize başvuruları İsviçre konsolosluğu ya da İsviçre büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş turizm acentaları vasıtası ile ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile kişiler kısa süreli İsviçre vize başvurularını yapabilirler. Uzun süreli İsviçre vize başvurularını ise kişiler doğrudan şahsi olarak İsviçre konsolosluğuna ya da İsviçre büyükelçiliğine yapabilirler.

  İsviçre Vize Başvurusu


  İsviçre vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin İsviçre vize türlerinden birinden başvuru yapma hakları vardır. Aynı anda birden fazla vize türüne başvuru yapılamaz. Ayrıca her vize türü kendi içerisinde kişilerden farklı evraklar talep etmektedir. Kişiler seyahat amaçlarına göre tercih ettikleri vize türünün kendilerinden istediği evrak listesini eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlamakla zorunludur. İsviçre vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin genel olarak ise teslim edeceği belgeler aşağıdaki gibidir;
  • İsviçre vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin öncelikle İsviçre vize başvuru formunu doldurması gerekmektedir. İsviçre vize başvuru formunda yer alacak olan bilgiler ile İsviçre vize başvurularında teslim edilecek olan evraklar içerisinde yer alan bilgilerin tutarlı olması oldukça önemlidir. Çünkü kişinin dolduracağı İsviçre vize başvuru formu gerçeğe yakın ve eksiksiz olmalıdır. Aksi takdirde kişinin yapacağı İsviçre vize başvurusu onaylanmaz, reddedilir.
  • İsviçre vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin pasaportları son on yıl içerisinde alınmış ya da yenilenmiş olması şarttır. Kişilerin pasaportu en az altı ay daha geçerli olması da gerekmektedir. Aynı zamanda pasaport içerisinde en az iki boş sayfanın da bulunması zorunludur. Kişilerin pasaportlarının deforme olmaması da dikkat edilmesi gereken bir noktadır.
  • Diğer Schengen üye ülkelerde olduğu gibi İsviçre vize başvurularında da biometrik işlem uygulaması yapmaktadır. İsviçre vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin parmak izleri alınıp kişinin evrakları içerisine dahil edildiği gibi dijital ortama da aktarılmaktadır. Aynı zamanda tüm bu işlemler yasal gizlilik çerçevesinde yapılmaktadır.
  • İsviçre vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler banka hesaplarının son üç aylık hareketlerini gösterir bir belgeyi de evraklar içerisine dahil etmesi gerekir. Ayrıca kişi kendi seyahat masraflarını karşılayacak düzeyde paranın da hesabında olduğunu kanıtlamalıdır.