İtalya
Vizesi

 • FİDA VİZE, ANKARA, ÜLKE VİZELERİ
 • İtalya’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaporta sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya konsolosluğuna İtalya vizesi için müracaat etmek zorundadırlar.

  Genel Bilgiler

  • BAŞKENTİ : Roma
  • PARA BİRİMİ : Euro
  • DİLİ : İtalyanca
  • NÜFUSU : 60,59 milyon (2017)

  VİZE BAŞVURUSU YAP

  Daha detaylı bilgiler almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

  +90 850 557 71 70
  WhatsApp Hattı:FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı +90 532 579 14 59
  vize@fidaturizm.com

  İtalya Schengen üyesi ülkeler arasında yer almaktadır. Hali hazırda geçerli olan Schengen vizesine sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Ayrıca diplomatik pasaporta sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşları ile yeşil ve gri pasaporta sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının yine İtalya vize işlemlerinden muaf tutulurlar. Ancak bu durum 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde yapacakları seyahatler için geçerli olan durumlar için söz konusudur. Aksi durumda normal İtalya vize başvuru işlemlerini yerine getirmekle mükelleftirler. 90 günden az konaklama yapacak olan kişilerin kısa süreli İtalya vizesine başvurmaları gerekir. Kısa süreli İtalya vizesi de Schengen vizesi olarak da geçmektedir. Kişiler kısa süreli İtalya vize başvurularını doğrudan İtalya konsolosluğuna yapması mümkün değildir. Sadece İtalya konsolosluğu tarafından yetki verilmiş olan turizm acentaları aracılığı ile ya da vize başvuru merkezleri vasıtası ile kısa süreli İtalya vize başvurularında bulunabilirler. Bu kısa süreli İtalya vizesine sahip olacak olan kişilerin aynı zamanda diğer Schengen üyesi olan ülkelerini de ziyaret etme hakları vardır. Ancak İtalya’ya 90 günden fazlası için seyahat planı gerçekleştirmek isteyen kişilerin uzun süreli İtalya vizesine başvurması gerekmektedir. Kişiler uzun süreli İtalya vize başvurularını doğrudan İtalya konsolosluğuna yapabilmektedir. Bu vize türü ise Schengen vizesi olarak geçmemektedir. Kişi uzun süreli İtalya vizesi alırsa diğer Schengen üyesi olan ülkeleri ziyaret etme hakkı olmamaktadır.

  İtalya Vizesi İçin Gereken Evraklar


  İtalya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin seyahat amaçlarına göre İtalya vize türleribulunmaktadır. Kişi kendi vize türünü belirleyip ona göre İtalya vize başvurusunda bulunmalıdır. İtalya vize türleri ise aşağıdaki gibidir;
  • İtalya çalışma vizesi: İtalya’ya çalışmak için gitmek isteyen kişilerin başvuracakları vize türüdür. Uzun süreli vize türüne girmektedir.
  • İtalya turistik vizesi: İtalya’ya seyahat etmek için gitmek isteyen kişilerin kısa süreli konaklamaları doğrultusunda başvurdukları vize türüdür. Schengen vizesidir.
  • İtalya oturma vizesi: İtalya’da uzun süreli kalmak için gitmek isteyen kişilerin başvurduğu vize türüdür. Uzun süreli vize türüdür.
  • İtalya aile ziyareti vizesi: İtalya’da yakını olan kimselerin başvurduğu vize türüdür. Kısa süreli vize türüdür. Schengen vizesi olarak da geçer.
  • İtalya ticari vizesi: İtalya’ya ticari faaliyetlerde bulunmak isteyenlerin başvurduğu vize türüdür. Kısa sürelidir. Schengen vizesidir.
  • İtalya ekspres vize: İtalya’ya çok acil olarak gitmesi gerekenlerin başvurmaları gereken vize türüdür. Bu vize türü için kişinin durumunun aciliyetini ispatlaması gerekmektedir. Buna göre İtalya konsolosluğu da İtalya vize işlemlerini 24 saat içerisinde tamamlamaktadır.
  Yukarıdaki vize türleri kişilerin seyahat amaçlarına göre farklılık göstermektedir. Her vize türü de farklı belgeler talep etmektedir.

  İtalya Vizesi İçin Gereken Evraklar

  İtalya vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle İtalya vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurması gerekir. İtalya vize başvuru formunda yer alacak olan bilgiler ile İtalya vize başvurusu için teslim edilecek olan evraklar içerisinde yer alacak olan bilgilerin tutarlı olması gerekmektedir. Aksi takdirde kişilerin İtalya vize başvuruları onaylanmaz reddedilir. Bu nedenle kişiler İtalya vize başvuru formunu gerçeğe yakın bir şekilde doldurması önemlidir. Kişilerin İtalya’ya neden seyahat ettiklerini, ne zaman döneceklerini, finansal durumunu gösteren belgeler eşliğinde konsolosluğa teslim etmeleri gerekir. Bunun dışında kişinin seyahat amacına göre farklı vize türleri olduğu için kişi kendi vize türüne göre ek olarak istenilen belgeleri de konsolosluğa teslim etmesi zorunludur.