İzlanda
Vizesi

 • FİDA VİZE, ANKARA, ÜLKE VİZELERİ
 • İzlanda Avrupa Birliğine üye devletler içerisinde yer almaktadır ve aynı zamanda Schengen grubu ülkeler arasında da yer almaktadır. Bu durumda İzlanda’ya seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının da İzlanda’ya gitmeden önce İzlanda vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

  Genel Bilgiler

  • BAŞKENTİ : Reykjavík
  • PARA BİRİMİ : İzlanda Kronu
  • DİLİ : İzlandaca
  • NÜFUSU :338.349 (2017)

  VİZE BAŞVURUSU YAP

  Daha detaylı bilgiler almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

  +90 850 557 71 70
  WhatsApp Hattı:FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı +90 532 579 14 59
  vize@fidaturizm.com

  Türkiye cumhuriyeti vatandaşları içerisinde diplomatik pasaporta sahip olan ve gri, yeşil pasaporta sahip olan kimseler İzlanda vize başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur, İzlanda vize başvurularından muaf tutulmuşlardır. Ancak bu durum 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatler için geçerli bir durumdur. 90 günü aşan seyahatler için pasaportu ne olursa olsun İzlanda vize başvurularında bulunmaları zorunludur. Ayrıca hali hazırda geçerliliği devam eden Schengen vize sahibi Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının da İzlanda vize başvurularından muaf tutulduğu İzlanda vize şartnamesinde geçmektedir. Ayrıca Schengen vize sahibi kişilerin tüm Schengen üyesi olan ülkelere seyahat etmesi serbesttir. Ancak bu seyahatlerin tamamı 90 günü aşmayacak şekilde olmalıdır. Ayrıca İzlanda vize başvurularında bulunmak isteyen kişiler kendi seyahat amaçlarına göre konaklama süresi belirlerler ve bu süre 90 günü aşmıyorsa kişiler kısa süreli İzlanda vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Kısa süreli İzlanda vize başvurusu aynı zamanda Schengen vize başvurusudur. Bu vizeye sahip olacak kişi ilk seyahatini İzlanda’ya gerçekleştirmek koşulu ile diğer Schengen üyesi olan ülkeleri de seyahat edebilirler. Ancak 90 günü aşan seyahat planları bulunan kişilerin uzun süreli İzlanda vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Uzun süreli İzlanda vize başvurusu Schengen vizesi olarak geçmemektedir. Uzun süreli İzlanda vize başvurusu İzlanda ulusal vizesi olarak geçmektedir.

  İzlanda vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin Danimarka konsolosluğuna müracaat etmeleri gerekmektedir. Danimarka konsolosluğu da konsolosluk tarafından yetki verilmiş olan turizm acentaları vasıtası ile ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile İzlanda vize başvurularını kabul etmektedir. İzlanda vize başvurularının sonuçlarını değerlendirme yetkisi de tamamen Danimarka konsolosluğunun yetki alanındadır. Turizm acentalarının ya da vize başvuru merkezlerinin İzlanda vize başvuru sonuçlarına herhangi bir etkisi yoktur. Sadece İzlanda vize başvuruları için gerekli olan evrakları temin etmekte ve konsolosluğa teslim etmekle yükümlüdür.

  İzlanda Vize Başvurularında Gerekli Olan Evraklar


  İzlanda vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin kendi seyahat amaçlarına göre İzlanda vize türleri içerisinde herhangi bir vize türüne başvurmaları gerekir. İzlanda vize türleri de her biri farklı belge ve evrak talebinde bulunmaktadır. Kişiler kendi İzlanda vize türüne göre belge ve evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim etmeleri zorunludur. Ancak tüm bunların yanı sıra İzlanda vize başvurularında genel olarak belli başlı şu evraklar istenmektedir;
  • İzlanda vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin pasaportları son on yıl içerisinde alınmış olması ya da yenilenmiş olması şarttır. Aynı zamanda kişilerin pasaportları en az altı ay daha geçerli olması gerekmektedir. Kişilerin pasaportlarında yer alan sayfalardan en az iki boş olmak zorundadır. Ayrıca kişilerin pasaportlarının deforme olmamış olmasına da dikkat etmeleri gerekir.
  • Diğer Schengen üye ülkelerde yapıldığı gibi İzlanda vize başvurularında da biometrik işlemlerden kişileri geçirmektedir. Kişilerin parmak izleri alınıp dijital ortama aktarılmaktadır. Tüm bu işlemler yasal gizlilik çerçevesinde yürütülmektedir. Aynı zamanda kişilerin son üç ay içerisinde çekilmiş güncel bir biometrik fotoğrafında teslim edilecek evraklar arasında bulunması şarttır.
  • İzlanda vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin İzlanda’ya seyahat etmeleri için gerekli finansal destekleri olup olmadığını da kanıtlayan bir belgenin evraklar içerisinde olması gerekir. Aynı zamanda kişinin kendi banka hesabının son üç aylık hareketlerini yansıtan bir belgenin de evraklar içerisinde olması zorunludur.