Letonya
Vizesi

 • FİDA VİZE, ANKARA, ÜLKE VİZELERİ
 • Letonya Schengen üyesi ülkeler arasında yer almakta olan bir Avrupa ülkesidir. Letonya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Letonya’ya seyahat etmeden önce Letonya vize başvurusunda bulunmaları zorunludur.

  Genel Bilgiler

  • BAŞKENTİ : Riga
  • PARA BİRİMİ : Euro
  • DİLİ : Letonca
  • NÜFUSU :1,95 milyon (2017)

  VİZE BAŞVURUSU YAP

  Daha detaylı bilgiler almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

  +90 850 557 71 70
  WhatsApp Hattı:FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı +90 532 579 14 59
  vize@fidaturizm.com

  Ancak diplomatik pasaporta sahip olan ve gri, yeşil pasaportlara sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Letonya vize başvurularında bulunmalarına gerek yoktur, Letonya vize işlemlerinden muaf tutulmuşlardır. Ancak bu durum 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde gerçekleşen Letonya seyahatlerini kapsar. Aksi takdirde bu pasaporta sahip olan kişilerde Letonya vize başvurularında bulunmaları zorunlu hale gelir. Ayrıca hali hazırda geçerli olan Schengen vizesi sahibi Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının da Letonya vize işlemlerinden muaf tutulmaları Letonya vize şartnamesinde geçmektedir. Ancak bu durum yine 90 günü aşmayacak seyahatler için geçerlidir. 90 günü aşacak seyahat planları olan kişilerin Letonya vize başvurularında bulunmaları zorunludur.

  Letonya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin Letonya’ya seyahatleri 90 günü aşmıyorsa kısa süreli Letonya vize statüsünde başvuru yapmaları gerekir. Ancak 90 günü aşan seyahatlerde uzun süreli Letonya vize başvurularında bulunmak gerekir. Kısa süreli Letonya vizesi aynı zamanda Schengen vizesi olarak geçmektedir ve bu vizeye sahip olan kişilerin diğer Schengen üyesi olan ülkeleri de seyahat etme hakları vardır. Ancak kısa süreli Letonya vizesi olarak alınan Schengen vizelerinin ilk kullanılacakları ülke Letonya olmak zorundadır. Öte yandan kısa süreli Letonya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin Letonya konsolosluğuna ya da Letonya büyükelçiliğine doğrudan şahsi olarak müracaat etmeleri mümkün değildir. Letonya konsolosluğu ve Letonya büyükelçiliği kısa süreli Letonya vize başvurularını doğrudan kabul etmemektedir. Sadece Letonya konsolosluğu ya da Letonya büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş turizm acentaları vasıtası ile ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile kişiler Letonya vize başvurularında bulunabilirler.

  Uzun süreli Letonya vize başvurularında ise Letonya konsolosluğu ya da Letonya büyükelçiliği bu vize başvurularını doğrudan şahsi olarak kabul etmektedir. Uzun süreli Letonya vizesi aynı zamanda Letonya ulusal vizesi olarak da geçmektedir. Uzun süreli Letonya vizesi Schengen vizesi değildir. Bu vize türü ile diğer Schengen üyesi olan ülkelerini kişilerin seyahat etme hakları yoktur.

  Letonya Vize Başvuru Şartları


  Letonya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin öncelikle kendi seyahat amaçlarına göre Letonya vize türlerinden birini seçmeleri ve o vize türüne göre başvuru yapmaları gerekir. Kişi tercih yapmış olduğu Letonya vize türüne göre istenilen belge ve evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim etmesi gerekir.

  Aynı zamanda Letonya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin vize başvurularında ilk adım Letonya vize başvuru formunu doldurmaktır. Letonya vize başvuru formu eksiksiz ve gerçeğe yakın bir şekilde doldurulmalıdır. Letonya vize başvuru formunda yer alacak olan bilgiler ile Letonya vize başvurularında teslim edilecek olan evrakların içerisinde yer alacak olan bilgilerin tutarlı olması şarttır. Aksi takdirde kişilerin Letonya vize başvuruları onaylanmaz, reddedilir. Letonya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin pasaportları da son on yıl içerisinde alınmış ya da yenilenmiş olması şarttır.

  Aynı zamanda pasaportun en az altı ay daha geçerli olması gerekmektedir. Diğer Schengen üyesi ülkelerde olduğu gibi Letonya vize başvurularında da kişilere biometrik işlemlere tabii tutmaktadır. Kişilerin parmak izleri alınıp dijital ortama aktarılmakta ve vize dosyalarına yerleştirilmektedir. Aynı zamanda tüm bu biometrik işlemler yasal gizlilik çerçevesinde yürütülmektedir. Kişilerin son üç ay içinde çekilmiş güncel biometrik fotoğraflarının da Letonya vize başvurularında teslim edilecek olan evraklar içerisinde yer alması gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra daha detaylı bilgi edinmek isteyenler vize merkezimizle iletişime geçebilirler.