Litvanya
Vizesi

 • FİDA VİZE, ANKARA, ÜLKE VİZELERİ
 • Litvanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Litvanya’ya gitmeden önce yerine getirmeleri zorunlu olan bazı işlemler vardır.

  Genel Bilgiler

  • BAŞKENTİ : Vilnius
  • PARA BİRİMİ : Euro, Litvanya Litası
  • DİLİ : Litvanca
  • NÜFUSU :2,848 milyon (2017)

  VİZE BAŞVURUSU YAP

  Daha detaylı bilgiler almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

  +90 850 557 71 70
  WhatsApp Hattı:FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı +90 532 579 14 59
  vize@fidaturizm.com

  Bu işlemler Litvanya vize başvurusu ile başlamakta ve bir takım belgeler, evrakların teslimi ile Litvanya’ya gitmek için vize çıkartmaları gerekir. Litvanya vizesini Litvanya konsolosluğu vermektedir. Bu durumda Litvanya’ya gitmek isteyen kişilerin Litvanya vizesi almak için Litvanya konsolosluğuna dolaylı olarak müracaat etmeleri gerekir. Çünkü Litvanya konsolosluğu doğrudan şahsi olarak Litvanya vize başvurularını kabul etmemektedir. Kişilerin Litvanya konsolosluğu tarafından yetki verilen turizm acentaları vasıtası ile ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile Litvanya vize başvurularını yapmaları gerekmektedir. Ayrıca Litvanya yine Schengen üye ülkeler içerisinde yer almaktadır. 90 günden kısa sürecek olan konaklamalar için Litvanya vizesi çıkartmak isteyen kişilerin aynı zamanda Schengen vizesi de olmuş olacaktır. Schengen vizesi sayesinde Türkiye cumhuriyeti vatandaşları diğer Schengen üyesi olan ülkeleri de seyahat etme hakları olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki bu seyahatler 90 günü aşmayacak şekilde olmalıdır. Ayrıca hali hazırda Schengen vizesi olan kişilerin Litvanya vize işlemlerinden muaf tutuldukları Litvanya konsolosluğu tarafından belirtilmiştir. Ancak yeni Schengen vizesi çıkaracak olan kişiler yapacakları ilk ziyaret vizeyi çıkarttıkları ülke olmak zorunludur. Örneğin Litvanya Schengen vizesi alan kişilerin ilk seyahatleri Litvanya olmak zorundadır. Başka bir ülkeye gitmeden Litvanya’ya giriş yapmaları gerekmektedir.

  Litvanya’ya 90 günden fazla bir sürede seyahat etmek isteyen kişilerin bu durumda uzun süreli Litvanya vizesine başvurması gerekir. Bu durumda uzun süreli vize başvuruları da Litvanya ulusal vizesi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca uzun süreli başvuru için Litvanya konsolosluğu doğrudan bu vize başvurularını kabul etmektedir. Ayrıca diğer Schengen üyesi ülkelerde olduğu gibi Litvanya vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin biometrik işlemlere de tabii tutulacakları bilinmelidir. Bu işlemler tamamen yasal gizlilik çerçevesinde gerçekleştirilecektir. Aynı zamanda Litvanya vizesi için gerekli olan evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması ve Litvanya konsolosluğuna teslim edilmesi gerekmektedir. Burada kişinin yapacağı seyahatin amacına göre Litvanya vize türleri bulunmaktadır. Kişi eğer kısa süreli konaklama için Litvanya’ya gitmek istiyorsa farklı belgeler, uzun süreli Litvanya’da konaklamak istiyorsa farklı belgeler Litvanya konsolosluğu tarafından istenmektedir.

  Litvanya Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler


  Litvanya vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin pasaportları son on yıl içerisinde yenilenmiş ya da alınmış olması gereklidir. Ayrıca pasaportların en az altı ay daha geçerliliği olması da zorunludur. Pasaportta yer alan sayfaların en az ikisi vize için boş olması da önemlidir.

  Ayrıca pasaportların deforme olmamış olması da Litvanya vize başvurularında önemlidir. Kişilerin pasaportlarının okunaklı ve düzgün olması dikkat edilecek olan hususlardan biridir. Ayrıca Litvanya vize başvuruları için hazırlanacak olan evrakların en fazla üç ay içerisinde hazırlanmış olması gerekmektedir. Bunlar için vize danışmanlık merkezinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca kişilerin Litvanya vize başvurularında öncelikle Litvanya vize başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmaları önemlidir. Litvanya vize başvuru formun da yer alacak olan bilgiler ile Litvanya vize başvurusu için teslim edilecek evraklar içerisinde yer alacak olan bilgilerin tutarlı olması da oldukça önem arz etmektedir. Çünkü tutarsız olan bilgilere sahip kişilerin Litvanya vize başvurusu onaylanmaz ve reddedilir. Bu tarz sorunlarla karşılaşılmaması için Litvanya vize başvuru formunu gerçeğe yakın bir şekilde dikkatlice doldurmak oldukça önemlidir. Buna göre yapılan Litvanya vize başvuruları da 5 ile 10 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Ancak bazen bu süreler uzayabilmektedir. Vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin bunu da göz önünde bulundurması gerekmektedir.