Polonya
Vizesi

 • FİDA VİZE, ANKARA, ÜLKE VİZELERİ
 • Polonya Schengen üye ülkeler içerisinde yer alan bir Avrupa ülkesidir. Polonya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Polonya’ya seyahat etmeden önce Polonya vize başvurularında bulunmaları zorunludur.

  Genel Bilgiler

  • BAŞKENTİ : Varşova
  • PARA BİRİMİ : Polonya Zlotisi
  • DİLİ : Lehçe, Kaşupça
  • NÜFUSU :37,97 milyon (2017)

  VİZE BAŞVURUSU YAP

  Daha detaylı bilgiler almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

  +90 850 557 71 70
  WhatsApp Hattı:FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı +90 532 579 14 59
  vize@fidaturizm.com

  Ancak diplomatik pasaporta sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının ve gri, yeşil pasaportlara sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Polonya vize başvurularında muaf tutulduğu Polonya vize şartnamesinde belirtilmiştir. Ancak bu durum 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatler için geçerlidir. Aksi takdirde bu pasaporta sahip olan kişilerde Polonya vize başvurularında bulunmaları zorunludur. 90 günü aşmayacak olan seyahatlerde kişilerin kısa süreli Polonya vize başvurularında bulunmaları gerekmektedir. Polonya kısa süreli vize başvuruları aynı zamanda Schengen vize başvuruları olarak da geçmektedir.

  Daha önceden Schengen vize sahibi olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının hali hazırda Schengen vizeleri geçerliliği devam ediyorsa Polonya vize başvurularında bulunmalarına gerek yoktur. Kısa süreli Polonya vize başvurularını Polonya konsolosluğu ya da Polonya büyükelçiliği doğrudan şahsi olarak kabul etmemektedir. Polonya konsolosluğu ya da Polonya büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş turizm acentaları vasıtası ile ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile kişiler kısa süreli Polonya vize başvurularında bulunabilirler. Ancak 90 günü aşacak olan seyahat planları olan kişilerin uzun süreli Polonya vize başvurularında bulunmaları gerekmektedir. Uzun süreli Polonya vizesi Schengen vizesi olarak geçmemektedir. Polonya ulusal vize statüsünde değerlendirilmektedir. Ayrıca uzun süreli Polonya vize başvurularını kişiler Polonya konsolosluğuna ya da Polonya büyükelçiliğine doğrudan şahsi olarak yapabilirler. Ayrıca Polonya Schengen vizesi alan kişiler ilk ziyaretlerini Polonya’ya gerçekleştirmek koşulu ile diğer Schengen üyesi olan ülkelerini de ziyaret edebilirler.

  Polonya Vize Başvurusunda Gerekli Olan Evraklar


  Polonya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin Polonya’ya gerçekleştirecekleri seyahatin amacına göre Polonya vize türlerinden birine müracaat etmeleri gerekir. Ancak Polonya vize başvurularında genel olarak belli başlı istenen belgeler şunlardır;

  • Polonya vize başvurularında pasaportun son on yıl içerisinde alınmış ya da yenilenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda pasaportun en az altı ay daha geçerliliği olması zorunludur. Pasaportun yıpranmamış, zarar görmemiş olması da önemlidir. Aksi takdirde ülkeye girişte pasaport kontrolü yapan görevlilerin deforme olmuş pasaport sahiplerini ülkeye girişine izin vermeme yetkileri vardır. Ayrıca kişinin varsa eski pasaportlarının da fotokopilerini teslim edeceği evraklar içerisinde bulundurması gerekir.

  • Diğer Schengen üyesi ülkelerin vize başvurularında yapmış olduğu biometrik işlemleri Polonya vize şartnamesinde de olduğu için bu işlemi gerçekleştirmektedirler. Aynı zamanda kişi kendisine ait son 3 ay içinde çekilmiş olan bir biometrik fotoğrafını da evraklar içerisinde bulundurması zorunludur. Onun dışında diğer biometrik işlemler kişinin tüm parmak izlerinin alınması dijital ortama aktarılmasıdır. Bu işlemler tamamen yasal gizlilik çerçevesinde yapılmaktadır.

  • Polonya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin son üç aya ait banka hesap hareketlerini gösteren bir belgeyi de evraklar içerisinde teslim etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kişinin seyahat masraflarını karşılayacak olan paranın hesapta olduğunu da konsolosluğa kanıtlaması gerekir.

  • Polonya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin Polonya vize talep dilekçesi de yazmaları gerekmektedir. Polonya vize talep dilekçesini Polonya konsolosluğuna ya da Polonya büyükelçiliğine hitap edecek şekilde yazılmalıdır. Polonya vize talep dilekçesiiçerisinde kişinin yapacağı seyahatin özetini anlatan bir yazı da olması gerekir.

  • Kişi çalışıyorsa bunu kanıtlayacak belgeleri de Polonya vize başvurularında teslim edilecek olan evraklar içerisinde göstermesi gerekir. Kişinin mesleği, çalıştığı kurumu, çalıştığı kurumdan alınan izin belgesi gibi belgeler istenmektedir.

  Tüm bunların yanı sıra daha detaylı bilgiler elde etmek için vize merkezimizi arayabilirsiniz. Şimdiden iyi seyahatler.