Portekiz
Vizesi

 • FİDA VİZE, ANKARA, ÜLKE VİZELERİ
 • Schengen üye ülkeler içerisinde yer alan Portekiz’e seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Portekiz vize sahibi olmaları zorunludur.

  Genel Bilgiler

  • BAŞKENTİ : Lizbon
  • PARA BİRİMİ : Euro
  • DİLİ : Portekizce
  • NÜFUSU :10,31 milyon (2017)

  VİZE BAŞVURUSU YAP

  Daha detaylı bilgiler almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

  +90 850 557 71 70
  WhatsApp Hattı:FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı +90 532 579 14 59
  vize@fidaturizm.com

  Ancak Portekiz’e ziyaret etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının daha önceden Schengen vizelerin varsa ve bu vizenin geçerliliği devam ediyorsa ekstra Portekiz vize başvurusunda bulunma zorunlulukları yoktur. Ayrıca 90 günü aşmayacak şekilde Portekiz’i ziyaret etmek isteyen gri, yeşil, siyah pasaportlu kişilerin de Portekiz vize başvurularında bulunmalarına gerek yoktur. Bu tip pasaportlarla vizeden muaf tutulmuşlardır. Ayrıca Portekiz’e 90 günden az bir süre ile seyahat etmek isteyen kişilerin Portekiz vize başvurularını doğrudan kabul etmemektedir. 90 günden az bir süre içerisinde seyahat etmek isteyenler Portekiz konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezleri ya da turizm acentaları vasıtası ile Portekiz vize başvurularını dolaylı bir şekilde kabul etmektedir. Ancak Portekiz’e seyahat etmek isteyen kişilerin seyahatleri 90 günden fazla ise doğrudan Portekiz konsolosluklarına ya da Portekiz büyükelçiliğine Portekiz vize başvurusunda bulunabilirler. Portekiz Schengen üye ülkeler içerisinde yer almaktadır. Bu durumda Türkiye cumhuriyeti vatandaşları Schengen vize sahibi ise bu üye ülkeleri de seyahat etme hakları vardır. Ancak Kişiler Schengen vize başvurusunu hangi ülkeye yaptıysa ilk önce seyahatini o ülkeye gerçekleştirmek zorundadır. Aksi halde diğer ülkeler arasında seyahat etme hakkı yoktur.

  Portekiz vize Çeşitleri


  Portekiz vize çeşitleri kişinin yapacağı seyahatin amacına göre değişiklik göstermektedir. Portekiz vize çeşitleri ise aşağıdaki gibidir;
  • Portekiz ulusal vizesi: Portekiz’e uzun süreli bir şekilde seyahat etmek isteyen kişilerin başvurmaları gereken vize çeşididir. Bu vize çeşidi genellikle eğitim amacıyla, oturum amacıyla, çalışma amacıyla gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda bu vize çeşidi Schengen vizesi olarak geçmemektedir.
  • Portekiz Schengen vizesi: Portekiz’e 90 günden kısa bir süre ile ziyaret etmek isteyen kişilerin başvurdukları vize çeşididir. Bu vize çeşidi de iki ye ayrılmaktadır. Biri A tipi vize diğeri C tipi vizedir. A tipi vize genel olarak transit geçiş için kullanılan vize türüdür. Kişiler Portekiz üzerinden üçüncü bir ülkeye gitmek için bu vize türü için başvuru yaparlar. C tipi vize türü ise en fazla 90 gün konaklama imkanı sunan vize türüdür. Bu vize türü ile diğer Schengen üyesi olan ülkeleri de ziyaret etme hakkı vardır.

  Portekiz vize Başvuru İşlemleri

  Portekiz’e gitmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının yapması gereken bazı koşullar vardır. Öncelikle kişi seyahat amacını belirlemeli ve Portekiz’de kalma süresini belirlemelidir. Bu durum eğer 90 günden kısa ise Portekiz konsolosluklarının yetki verdiği vize başvuru merkezlerine Portekiz vize başvurusunda bulunması gerekir. Ancak 90 günden uzun ise kişi doğrudan Portekiz konsolosluğuna ya da Portekiz büyükelçiliğine Portekiz vize başvurusunda bulunması gerekir. Portekiz vize başvurusunda bulunmak isteyenlerin de biometrik işlemlerden geçmesi de gereklidir. Kişiden parmak izi tarayıcı ile parmak izleri alınır dosyalanır. Bu işlem yasal gizlilik bünyesinde gerçekleştirilir.

  Portekiz vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

  Öncelikle Portekiz vize başvurusunda istenilen evraklar vize çeşidine göre farklılık göstermektedir. Ama her Portekiz vize başvurusu için dikkat edilmesi gereken nokta Portekiz vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmasıdır. Formda yer alacak olan bilgiler ile kişinin teslim edeceği evraklar arasındaki bilgilerin tutarlı olması önemlidir. Aksi halde kişinin Portekiz vize başvurusu onaylanmaz reddedilir. Ayrıca vize başvurusu için teslim edilecek evraklar genellikle kişinin seyahat amacını belirten, kişinin mesleki durumu, finansal durumu, seyahat masraflarını karşılama gibi belgeler istenmektedir. Portekiz vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler seyahat planlarında en az 1 ay önceden başvurmuş olmaları gerekir. Çünkü herhangi bir aksaklık seyahat planlarının akmasına neden olabilir. Vize başvuru sonuçları her ne kadar 7 iş günü içerisinde açıklansa da bazen bu işlemler uzayabilmektedir. Ayrıca daha detaylı bilgi edinmek için vize merkezimizi arayarak istediğiniz gibi bilgi alabilirsiniz.