Romanya
Vizesi

 • FİDA VİZE, ANKARA, ÜLKE VİZELERİ
 • Romanya Avrupa Birliğine üye olan ülkeler arasında yer almaktadır. Romanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Romanya’ya gitmeden önce Romanya vize başvurusunda bulunmaları zorunludur.

  Genel Bilgiler

  • BAŞKENTİ : Bükreş
  • PARA BİRİMİ : Rumen Leyi
  • DİLİ : Rumence
  • NÜFUSU :19,64 milyon (2017)

  VİZE BAŞVURUSU YAP

  Daha detaylı bilgiler almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

  +90 850 557 71 70
  WhatsApp Hattı:FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı +90 532 579 14 59
  vize@fidaturizm.com

  Ancak diplomatik pasaporta sahip Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının ve gri, yeşil pasaporta sahip Türkiye vatandaşlarının Romanya vize başvurularında bulunmalarına gerek yoktur, Romanya vize işlemlerinden muaf tutulmuşlardır. Ancak bu durum 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatler için geçerli bir durumdur. Aksi takdirde bu pasaportlara sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının da Romanya vize başvurularında bulunmaları zorunludur.

  Aynı zamanda diğer Avrupa ülkelerinin ve Schengen üyesi olan ülkelerinin vizelerine sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Romanya’ya sadece 5 günlüğüne gidebilme hakları vardır. Bir nevi transit geçiş olarak da düşünülebilir.

  Ayrıca Romanya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin başvurularını Romanya konsolosluğu ya da Romanya büyükelçiliği doğrudan kabul etmemektedir. Sadece Romanya konsolosluğu ya da Romanya büyükelçiliği tarafından yetki verilen turizm acentaları vasıtası ile ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile kişiler Romanya vize başvurularında bulunabilirler. Aynı zamanda Romanya vize başvurularında bulunmak isteyen kişiler Romanya konsolosluğunun resmi web sitesi üzerinde online olarak da Romanya vize başvurusunda bulunabilirler. Romanya vize başvurularında bulunmak isteyen kişiler seyahat amaçlarına göre Romanya vize türlerinden birini tercih etmelidirler. Aynı anda birden fazla Romanya vize tercihi yapılamamaktadır. Kişi tercih ettiği Romanya vize türüne göre istenilen belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim etmesi zorunludur.

  Romanya Vize Türleri


  Romanya vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin kendi seyahat amaçlarına göre Romanya vize türlerinden birini seçmeleri ve ona başvurmaları gerekir. Romanya vize türleri ise aşağıdaki gibidir;
  • Romanya A tipi vize: Romanya’nın uluslararası havalimanını kullanarak başka bir ülkeye tekrar indiği yerde binecek olan kişilerin başvuracağı Romanya vize türüdür.
  • Romanya B tipi vize: Romanya’da en fazla beş gün kalacak olan ve diğer Avrupa ülkelerinin vizelerine sahip olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının bir başka ülkeye beş gün içinde geçmesi koşulu ile başvuracakları Romanya vize türüdür.
  • Romanya C tipi vize: Romanya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin Romanya seyahatleri 90 günü aşmayacak şekilde olması durumunda Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının başvuracakları Romanya vize türüdür. Bu vize türünde başvuru yapan kişilerin seyahat amaçları genellikle turistik, ticari, transit amaçlı olmaktadır.
  • Romanya D tipi vize: Romanya vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin Romanya’da 90 günü aşacak olan seyahat planlarında başvuracakları Romanya vize türüdür. Bu vize türü genellikle çalışma, aile birleşimi, eğitim, oturum gibi çeşitli amaçlarla gerçekleşmektedir.

  Romanya Vize Başvurusunda Gerekli Olan Evraklar

  Romanya vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin Romanya’ya seyahat amaçlarına göre Romanya vize türünden birine başvuru yapmaktadırlar. Kişilerin tercih ettikleri her Romanya vize türü oldukça farklı evraklar kişiden talep etmektedir. Kişiler bu evrakları eksiksiz ve gerçeğe yakın bir şekilde teslim etmek zorundadır.

  Ancak her Romanya vize türünde istenen ortak belge Romanya vize başvuru formu, pasaport, seyahat için belgelerdir. Romanya vize başvuru formunda yer alacak olan bilgiler ile Romanya vize başvurusunda teslim edilecek olan evraklar içerisinde yer alan bilgilerin tutarlı olması son derece önemlidir. Aksi takdirde kişilerin Romanya vize başvuruları onaylanmaz, reddedilir. Ayrıca Romanya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin pasaportlarının da son on yıl içerisinde alınmış olması ya da yenilenmiş olması gerekmektedir. Pasaportların en az altı ay daha geçerli olması zorunludur. Ayrıca pasaportlar içerisinde en az iki boş sayfanın da bulunması gerekir. Tüm bunların yanı sıra daha detaylı bilgi almak isteyenler vize merkezimizi arayarak öğrenebilir.