Rusya
Vizesi

 • FİDA VİZE, ANKARA, ÜLKE VİZELERİ
 • Rusya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’ya seyahat etmeden önce Rusya vize başvurularında bulunmaları gerekmektedir.

  Genel Bilgiler

  • BAŞKENTİ : Moskova
  • PARA BİRİMİ : Rus Rublesi
  • DİLİ : Rusça,
  • NÜFUSU :144,5 milyon (2017)

  VİZE BAŞVURUSU YAP

  Daha detaylı bilgiler almak için vize merkezimizi arayabilirsiniz.

  +90 850 557 71 70
  WhatsApp Hattı:FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı +90 532 579 14 59
  vize@fidaturizm.com

  Rusya vize başvurularında bulunmak isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya konsolosluğu tarafından yetki verilmiş turizm acentaları vasıtası ile ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile Rusya vize başvurularında bulunmaları gerekir. Rusya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşları içerisinde diplomatik pasaporta sahip ve gri ve yeşil pasaportlara sahip kişilerin Rusya vize başvurularında bulunma zorunlulukları yoktur. Ancak 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatler için geçerli bir durumdur. Aksi takdirde bu pasaporta sahip kişilerde Rusya vize başvurularında bulunmaları gerekir.

  Rusya’ya eğitim, oturma, çalışma gibi uzun süreli amaçlarla gitmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının uzun süreli Rusya vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Eğer Rusya’ya seyahatin 90 günden az sürmesi durumunda Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının kısa süreli Rusya vize başvurularında bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca Rusya vize başvuruları tek girişli, iki girişli ve çok girişli olmak üzere türlere ayrılmaktadır. Rusya iş vizesi, Rusya turistik vize, Rusya transit geçiş vizesi, Rusya Humaniter vize gibi 30 gün sürebilecek seyahatler için verilen Rusya vize türleridir. En fazla 30 gün seyahat etme planları olan kişiler bu kategorilerden birine müracaat etmeleri gerekir.

  Ayrıca Rusya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’ya seyahat amaçlarını belirlemeleri gerekmektedir. Çünkü Rusya vize türleri içerisinde birçok vize türü vardır ve kişi seyahat amacı dışında farklı bir Rusya vize türüne başvurmaması gerekir. Aksi takdirde kişinin Rusya vizesi onaylanmaz, reddedilir.

  Rusya Vize Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar


  Rusya vize başvurularında bulunmak isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının kendi seyahat amaçlarına göre bir vize türüne müracaat etmeleri gerekir. Ardından o vize türüne göre istenilen belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Çünkü her Rusya vize türü kendi içerisinde farklı evraklar kişiden talep edebilmektedir. Bu durumda Rusya konsolosluğu teslim edilen belgeleri yeterli bulmadığı takdirde ek evrak talebinde de bulunabilir. Hatta kişiyi mülakat için konsolosluğa davet edebilir. Ancak Rusya vize başvurularında istenilen belgeler içerisinde genel olarak şu belgeler istenmektedir;
  • Son on yıl içerisinde alınmış olan ya da yenilenmiş olan pasaportlara sahip kişiler Rusya vize başvurularında bulunma hakları vardır. Ayrıca kişilerin pasaport süreleri de en az altı ay daha geçerli olması gerekmektedir. Aynı zamanda pasaport içerisinde en az iki boş sayfanın da bulunması zorunludur. Rusya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin pasaportlarının da deforme olmamış olmasına da dikkat edilmektedir.
  • Rusya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin son üç ay içerisinde çekilmiş olan güncel fotoğrafları da olması gerekmektedir.
  • Rusya vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin Rusya vize başvuru formunu doldurmaları da zorunludur. Rusya vize başvuru formu içerisinde yer alan bilgiler ile Rusya vize başvurusunda teslim edilen evraklarda yer alan bilgilerin tutarlı olması son derece önemlidir. Aksi takdirde kişilerin Rusya vize başvuruları onaylanmaz ve reddedilir. Bu nedenle kişiler Rusya vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaları gerekir.
  • Rusya’ya seyahat edecek olan kişilerin Rusya vize başvurularında bulunurken Rusya vize talep dilekçesi de yazıp konsolosluğa teslim etmesi gerekir. Rusya vize talep dilekçesiRusya konsolosluğuna hitaben yazılmış olması gerekmektedir. Aynı zamanda Rusya vize talep dilekçesinde seyahat amacı, tarihi ve ne kadar süre kalınacağı ile ilgili bilgilerinde yer alması gerekir.
  Tüm bunlarında dışında Rusya vize başvuru sonuçları da genel olarak en az 4 iş günü ila 10 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Bu nedenle Rusya vize başvurularında bulunacak olan kişilerin bu süreleri dikkate alarak seyahat planlarını yapmaları gerekir.