Fida Turizm_Vize Danışmanlık

Vize Başvurularında Önemli Noktalar!

Vize başvurusunu, oturma izninizin olduğu ülkelerde bulunan Büyükelçiliklere (Konsolosluk Bölümüne), Başkonsolosluğuna veya Konsolosluğa yapabilirsiniz. Böylece o ülkeye giriş yapabileceğinizi gösteren vize pasaportunuzda yer alacaktır. (Eğer başvurunuzda sorun yoksa).

Özellikle ilk vize başvurularında şahsen müracat etmek gerekmektedir.

Başvuruda ibraz ettiğiniz belgeler ve mülakatta verdiğiniz cevaplar doğru ve net olmalıdır.

Seyahat boyunca kendinizi finanse edebileceğinizi kanıtlamanız gerekebilir.

Başvuruda bulunduğunuz pasaportunuz yıpranmamış olmalı ve süresi en az 1 yıl olmalıdır.

Başvuru sırasında yatırdığınız vize harçları, başvurunuz reddedilmiş olsa dahi geri iade edilmemektedir.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Detaylar!

Turistik veya ticari vize başvurularında, Ticaret ve Sanayi Odası faaliyet belgelerinin en fazla iki ay önce alınmış olması zorunluluğudur. Vergi levhaları ise her yılın Mayıs sonu tarihli olması gerekmektedir.

SSK belgelerinin onay damgalı olması gerekmekte ve Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçelerin İngilizce veya Türkçe şirketin antetli kağıdına yazılmış bir şekilde ve tarafınızdan imzalı olması gerekmektedir. Farklı Amaçlı Ziyaretler İçin Farklı Vize Başvurusu yapmalısınız.

Bir Ülkeye Gidiş Amacınız Ne?

Bir ülkeye gidiş amacınız ne ise ona uygun vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Aksi takdirde vize ihlalinde bulunabilir ve o ülkeye bir daha giriş yapma hakkınız elinizden alınabilir. Bu yüzden eğer turistik amaçlı gidiyorsanız turist vizesi, öğrenim amaçlı gidiyorsanız öğrenci vizesi, ticari amaçlı gidiyorsanız ticaret vizesi, çalışma amaçlı gidiyorsanız çalışma vizesi vb. başvurularda bulunmalısınız.

* Ayrıca ev hanımları, emekliler, öğrenciler, işverenler, çalışanlardan istenen belgeler de farklılık gösterecektir. Buna göre mülakatınızda bu belgeleri bulundurmalısınız.

Schengen Vizesi Hakkında Bilgiler:

Avrupa Birliği’nde 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınır ("iç sınır’" denilmektedir) kontrollerini kaldırmışlardır. Bu şekilde oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Schengen alanı vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamaktadır.

Schengen Bölgesine Üye Ülkeler:

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

* Yarı Schengen Ülkeler: Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan.

Yukarıdaki listede gördüğünüz gibi, Schengen Bölgesinde 22 ülke Schengen müktesebatını tam olarak yerine getiren ve 4 ülke Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi olup Schengen Sözleşmesi ile ilgili Özel Anlaşmalar yoluyla Schengen Müktesebatını yerine getiren 26 üye ülke bulunmaktadır.

AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahildir.

Fida Turizm_Vize Danışmanlık

Schengen Bölgesine Vizesi İle Giriş

Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilmektedir. Bununla birlikte, Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca, Schengen vizesi ilk defa kullanılırken vizenin alındığı ülkeye giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Örneğin, İtalya’nın Temsilciliklerinden alınan vize ile önce İtalya’ya giriş yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede, Schengen bölgesine seyahat edecek vatandaşlarımızın vizelerini ilk giriş yapacakları ülkenin temsilciliğinden almaları hususu önem taşımaktadır.

Schengen ülkeleri ortak Schengen Information System-SIS adı verilen bir veri tabanından yararlanırlar. Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine girmesi gereken kişilerle ilgili bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır ve üye ülkelerin yetkili makamlarının kullanımına açıktır.

Fida Turizm_Vize Danışmanlık
Fida Turizm_Vize Danışmanlık
Fida Turizm_Vize Danışmanlık

Bilgi İçin

  +90 850 557 71 70
   FİDA VİZE DANIŞNAMLIK WhatsApp hattı WhatsApp Hattı:+90 532 579 14 59   vize@fidaturizm.com


fida vize başvuruları
Hayallerinizdeki Ülke

AMERİKA VİZESİ

Dünya’nın gelişmiş ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alan Amerika Birleşik Devletleri her zaman ilgi çekici olmuştur.

İNCELE